Wszystko o psach

Buldog angielski

Buldog angielski (English bulldog) opis rasy – Encyklopedia psów

Buldog angielski jest psem wzbudzającym respekt swoją potężną posturą, ale jednocześnie uśmiech na twarzy – ze względu na swój niezdarny sposób chodzenia. Dzięki swojej cierpliwości i flegmatyczności zyskał miano psiej niańki. Nie można jednak zapominać, że jest to rasa mająca liczne problemy zdrowotne od urodzenia i niezmiernie często trafiająca do lekarzy weterynarii.
Angielski buldog może być mylnie kojarzony z buldogiem francuskim. Jednak mimo wspólnego przodka i podobnych nazw te dwie rasy niewiele mają ze sobą wspólnego. Oprócz widocznych różnic w wyglądzie i proporcjach ciała, odmienne mają także charaktery. Poznaj dokładniej usposobienie i wzorzec doga angielskiego – niegdyś, w co trudno uwierzyć, wykorzystywanego do walk z bykami.

 

Szczeniak buldoga angielskiego.

 

Historia doga angielskiego

Buldogi angielskie uznawane są za symbol Wielkiej Brytanii i cieszą się tam ogromną renomą. Są jedną z najstarszych tamtejszych ras. Ich populacja nie jest jednak liczna.

Przodkiem buldoga angielskiego oraz buldoga francuskiego jest staroangielski buldog pochodzący od starożytnego psa babilońskiego. Molos ten dał on początek wszystkim rasom psów bojowych. Około VI wieku p.n.e. psy te zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii, gdzie były luźno krzyżowane z tamtejszymi psami. Na przestrzeni lat zaczęły się kształtować dwie grupy psów wywodzących się od molosa – buldogi oraz mastify. Wszystkie one cechowały się zawziętością i niskim progiem tolerancji i dużą odwagą. Jednak mastify były znacznie większe i masywniejsze od buldogów.

Psy bojowe wykorzystywane były do walk na arenach, polowań na dzikie zwierzyny, a nawet do pilnowania niewolników. Wszystkie te zadania mocno ukorzeniły się i wryły we wzorzec zachowań tych ras psów.

Do roku 1835 zarówno buldogi jak i mastify były uczestnikami walk z bykami, które były rozrywką państwową i przyciągały na widownie miliony Anglików. Zakazanie walk były momentem przełomowym w kształtowaniu się rasy. Agresywne i nieobliczalne zachowania psów nie były już tak pożądane i hodowcy rozpoczęli krzyżowania ze spokojniejszymi psami. Wieloletnie prace hodowlane całkowicie odwróciły wzorzec charakteru buldogów angielskich, dając psy cierpliwe i spokojne. Nadal jednak niezmiernie ważny jest odpowiedni dobór par do rozrodu, dlatego pewne są jedynie psy z hodowli zrzeszonych w Związkach Kynologicznych. Wszystkie inne źródła nie dają gwarancji zrównoważonego charakteru doga angielskiego.

 

Samiec buldoga angielskiego dorosły.

 

Buldog angielski – waga i wzorzec

Pies buldog angielski należy to grupy 10 – pinczery, sznaucer i molosy, do sekcji II – psów molosowatych. Jest to pies o bardzo mocnej, krępej i przysadzistej budowie ciała. Dorosły buldog angielski sprawia wrażenie potężnego i zdecydowanie wzbudza respekt swoją postawą. Jest przy tym na tyle specyficzny, że może być zabawny, szczególnie biorąc pod uwagę sposób poruszania się.
Sylwetka psa wpisana jest w prostokąt. Nogi krótkie, przy czym przednie kończyny są jeszcze nieco krótsze od tylnych. Klatka piersiowa jest szeroka, a kręgosłup w odcinku piersiowo – lędźwiowym jest obniżony. Buldog angielski ma ogon krótki, prosty. Co ciekawe, nigdy nie jest on noszony powyżej linii grzbietu. Wadą jest brak ogona lub jego skręcenie. Chód psa jest skrępowany i nieco sztywny. Angielskie buldogi cechuje mocniejsza przednia część ciała i bardzo duża głowa. Jej obwód powinien być co najmniej wysokości psa w kłębie (najwyższe miejsce psa – między łopatkami), co obrazuje potężność łba. Kufa jest spłaszczona z mocnym przodozgryzem i szerokimi szczękami. Często występują wady zgryzu. Na pysku dużo pofałdowanej skóry. Oczy buldoga angielskiego są stosunkowo małe, szeroko rozstawione i wypukłe, często z nachodzącymi powiekami. Uszy małe, umiejscowione wysoko na głowie.

Waga buldoga angielskiego powinna wynosić 23 – 25 kg. Dolna norma dotyczy samic, górna – samców. Nie ma natomiast jednoznacznie podanego wzrostu odpowiedniego dla doga angielskiego.

Należy pamiętać, że buldog angielski miniaturka nie istnieje we wzorcu kynologicznym. Molosy te mają na tyle specyficzną budowę ciała, że każde dodatkowe miniaturyzowanie zagraża ich życiu w późniejszych etapach.

 

Buldog angielski biały.

 

Buldog angielski umaszczenie

Buldogi te są psami krótkowłosymi, o miękkiej szacie. Dopuszczalne jest umaszczenie jednolite, łaciate czy pręgowane. Możliwa jest maska na pysku.
Buldog angielski niebieski, czarny i biały są aktualnie jednymi z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych odmian.

 

 

Buldog angielski charakter

Odpowiednia hodowla rasy wypracowała zrównoważony charakter psa. Współczesny buldog angielski jest psem wręcz flegmatycznym, wolnym i spokojnym. Zdaje się jakby rozważnie dysponował swoją energią, przeznaczając ją tylko na najważniejszego dla niego rzeczy. Upartość buldoga i niejako jego lenistwo widać podczas prób nauki molosa sztuczek, nie jest to łatwe zadanie i tak jak pies jest oddany opiekunom, tak polecenia może wykonywać po swojemu.

Pies buldog angielski jest czuły i rodzinny. Bardzo dobrze dogaduje się z innymi psami, niekoniecznie jednak z kotami. Za to buldogi angielskie to wspaniałe niańki dla dzieci! Te psy wręcz uwielbiają najmłodszych członków rodziny. Mogą godzinami znosić przytulanie dzieci, niezdarne zabawy, a nawet spanie na nich. Buldogi cechują się anielską cierpliwością do dzieci i mają duży instynkt opiekuńczy.

Buldogi szybko się męczą, nie lubią długich spacerów, ani innych intensywnych aktywności. Natomiast lubią zabawę – krótką i najlepiej w formie przeciągania, szarpania, wszystko co angażuje je raczej siłowo aniżeli wysiłkowo. Zatem zabawki dla buldoga angielskiego będą głównie tymi sznurkowanymi. Należy pamiętać, aby unikać ćwiczeń z psem podczas ciepłych dni, mieć zawsze przygotowaną wodę dla psa i często robić przerwy.

Zeszłe czasy walk pozostawiły jednak swój promil w charakterze psa, przez co w sytuacji poważnego zagrożenia, buldogi stają się niebezpieczne. Same z siebie nie rozpoczną walki, jednak jeśli inny pies lub inne zwierzę ją zacznie to dog angielski będzie walczył nieustępliwie i do końca. W połączeniu z dużą odpornością na ból i stalowym chwytem szczęk, pies ten jest niezastąpionym obrońcą.
Ze względu na specyficzny wygląd i charakter psa, opiekunowie nie mają raczej problemu z wyborem imienia dla szczeniaka. Jeśli jednak zastanawiasz się jakie imię dla buldoga angielskiego wybrać zachęcamy do przejrzenia naszej listy imion dla psów.

 

Buldogi angielskie podczas zabawy na trawie.

 

Buldog angielski – choroby

Angielskie buldogi są obarczone wieloma schorzeniami. Jako najczęstsze można wyróżnić:

  • problemy skórne przez wrażliwą skórę oraz liczne, grube fałdy skórne – odparzenia, zapalenia mieszków włosowych, grzybice, podrażnienia, alergie
  • problemy z układem oddechowym, co jest bezpośrednio związane ze skróconą kufą – zespół brachycefaliczny, chrapanie, rozszczepienie podniebienia, zapadnięcia tchawicy
  • problemy z uzębieniem – szybkie odkładanie się kamienia nazębnego, krzywy zgryz, zapalenia dziąseł
  • problemy z oczami (przez ich wypukłość i nachodzące na nie fałdy) – wywinięcie powieki, dwurzędowość rzęs, urazy mechaniczne, wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, wypadnięcia gałek ocznych
  • problemy z kręgosłupem i stawami – dysplazje stawów, zerwania więzadeł, zwichnięcia stawów, bóle kręgosłupa (problemy z wchodzeniem/schodzeniem po schodach/na kanapę)
  • problemy z układem trawienia – wzdęcia, gazy, rozwolnienia, skręt żołądka, niestrawność, zapychanie gruczołów okołoodbytowych
  • choroby serca

Buldogi angielskie źle znoszą skrajne temperatury – mrozy czy upały. Krótka okrywa włosowa, pozbawiona podszerstka, nie chroni przed mrozem i opadami atmosferycznymi. Warto od szczeniaka przyzwyczajać buldoga angielskiego do ubranka. Podczas upałów natomiast, buldogi mają trudności z regulowaniem temperatury ciała, przez co bardzo łatwo jest o przegrzanie psa i udar. Zaleca się unikanie spacerów podczas najcieplejszej pory dnia i posiadanie misek i butelek transportowych podczas spacerów, aby zawsze móc nalać psu wody.
Długość życia buldoga angielskiego średnio wynosi 9 – 10 lat. Ta stosunkowo nieduża długość życia związana jest z licznymi predyspozycjami do chorób, a także słabym komfortem życia psa – mimo najlepszej opieki właściciela.

 

Buldog angielski z podniesionymi faflami.

 

Opieka i pielęgnacja doga angielskiego

Pielęgnacja buldoga angielskiego pod względem sierści nie jest skomplikowana. Regularne kąpiele i co tygodniowe czesanie furminatorem w zupełności wystarczą na zachowanie pięknego stanu sierści. Przy psach z wrażliwą skórą należy ostrożniej i delikatniej stosować furminator, aby dodatkowo nie podrażnić psa. Psy te mogą mocno linieć dwa razy do roku, a wtedy konieczne jest częstsze czesanie psa furminatorem.

Po kąpieli konieczne jest całkowite wysuszenie buldoga, szczególnie miejsc z fałdami – okolic pyska, szyi, ogona psa. Niewysuszone fałdy skórne są idealnym środowiskiem do rozwoju drożdżaków i prostą drogą do infekcji skóry oraz odparzeń. Najlepiej jest codziennie przecierać miejsca między największymi fałdami psa, mogą do tego posłużyć specjalne preparaty do skóry psa lub środki antyseptyczne. Regularna profilaktyka jest tutaj najważniejsza.

Ta rasa psa ze względu na specyficzną budowę ciała potrzebuje niektórych specjalnych akcesoriów dla buldoga angielskiego. Decydując się na buldoga konieczne jest zainwestowanie w szeroką obrożę dla buldoga, która nie będzie uciskała grubej szyi psa. W zależności od osobnika, lepszym wyborem mogą okazać się szelki dla buldoga angielskiego – szczególnie przy samcach, psach z już zaawansowanymi problemami z oddychaniem i przy psach szarpiących podczas spacerów. Należy również zaopatrzyć się w kaganiec buldoga angielskiego. Jest to specjalny model przeznaczony dla psów ras brachycefalicznych.

Ze względu na niewielką aktywność fizyczną psów, nie mają one kiedy i jak ścierać sobie pazurów. Konieczne jest regularne przycinanie pazurów psa.

 

Buldog angielski leży.

 

Buldog angielski żywienie

Żywienie buldoga angielskiego powinno opierać na jak najmniej przetworzonych produktach. Ze względu na często występujące alergie skórne oraz problemy gastryczne – wzdęcia, gazy, niestrawność – zaleca się całkowitą rezygnację ze zbóż i konserwantów w karmach. Dobrze zminimalizować obecność roślin strączkowych w diecie. Karma dla buldoga angielskiego dobrze, aby była mokra, dzięki czemu pies będzie mógł ją lepiej spożyć i nie ma możliwości zakrztuszenia się nią.

Budowa pyska buldoga sprzyja również odkładaniu się kamienia nazębnego i trudnościom z jedzeniem. Przydatne będą miski szerokie, najlepiej zainwestować w miski na stojakach, aby ułatwić psu pobieranie pokarmu. Buldogi mimo że są łakomczuchami, nie mają mocnych tendencji do tycia, jednak należy bardzo uważać na ewentualne przybierania na wadze, ponieważ w przypadku buldogów może być to przepłacone życiem psa.

 

UBRANKA DLA BULDOGA ANGIELSKIEGO

 

Buldog angielski szczeniaki, ceny i hodowla

Hodowla buldogów obarczona jest ogromnym ryzykiem. Problemem jest samo zapłodnienie suki, utrzymanie ciąży, nieliczne mioty i przede wszystkim poród, który najczęściej kończy się cesarskim cięciem. Nie wszystkie szczenięta przeżywają poród. Trudności te związane są z budową anatomiczną ciała psów. Suki mają wąskie miednice, a szczeniaki buldoga angielskiego są duże, z szerokimi głowami. Dochodzą do tego spłaszczone kufy i utrudnione oddychanie, również matki podczas porodu. Samce stosunkowo często cierpią na wnętrostwo. Hodowca zobowiązany jest do licznych badań genetycznych i prowadzenia hodowli dając szczeniętom oraz dorosłym osobnikom jak najlepszy dobrostan. To wszystko sumuje się na wysoką cenę szczeniąt buldogów angielskich.

Cena buldoga angielskiego to około 5 500 do 7 000 zł. Jeszcze wyższe ceny osiągają psy przeznaczone do dalszej hodowli.
Zakup szczeniaka buldoga to spory wydatek, ale nie ostatni – trzeba wziąć pod uwagę częste badania i wizyty u weterynarzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *