Wszystko o psach

Labrador retriever

Labrador retriever – najważniejsze informacje o rasie

Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych psich ras. Wszystko za sprawą niesamowitego charakteru tych czworonogów. Są niezwykle inteligentne. Cechuje je entuzjazm, pogodne usposobienie, łagodność. Posiadają mocno rozwinięte zdolności adaptacyjne.

 

Labrador retriever to pies wszechstronnie uzdolniony. Pełnić może rozliczne funkcje. Oprócz doskonałego towarzysza rodziny wykorzystywany jest jako aporter podczas polowań. Nierzadko jest psem asystującym osobom zmagającym się z różnymi chorobami lub ratownikiem. Labrador retriever lubi aktywnie spędzać czas, zwłaszcza zaś upodobał sobie sporty wodne.

 

Labrador retriever uwielbia pracować z ludźmi, idealnie sprawdza się w roli ratownika, opiekuna, asystenta, a nawet jako pies policyjny - tropiący.

 

Labrador retriever – historia rasy

Labrador retriever w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 8 – Aportery, płochacze i psy dowodne oraz w sekcji 1 – Aportery. Rasa pochodzi z południa Nowej Fundlandii. W Europie pojawiła się w 1870 roku za sprawą lorda Malmesbury, który rozpoczął w Wielkiej Brytanii jej hodowlę. Niegdyś labrador retriever wykorzystywany był do pracy na kutrach. Pomagał wyciągać sieci, ratował tonących, aportował przedmioty wyrzucone za burtę. Dodatkowo był psem łowieckim. Alternatywnie nazywano go psem św. Jana. Dość często mylony jest z golden retrieverem.

 

Labrador retriever – sylwetka

Labrador retriever to dość duży pies. Dorosłe osobniki osiągają: suka 54–56 cm wysokości i 30–35 kg masy ciała, a pies 56–60 cm wysokości i 35–40 kg masy ciała. Labrador retriever ma mocną i zwartą budowę ciała, szeroką czaszkę, dobrze rozwiniętą klatkę piersiową, mocne i szerokie kończyny tylne. Jego sierść jest gęsta, nieco szorstka w dotyku, krótka i przylegająca. Na uwagę zasługuje bardzo gęsty podszerstek, który nie przepuszcza wilgoci. Sierść jest jednobarwna. Może być czekoladowa, czarna lub biszkoptowa. Przedstawiciele tej rasy mają średniej wielkości, brązowe lub orzechowe oczy, uszy z kolei niezbyt duże, osadzone dość daleko z tyłu, przylegające ściśle do głowy. Charakterystyczny jest wygląd ogona u labradora retrievera – średniej długości, bardzo gruby u nasady, zwęża się ku końcowi, pokryty gęstym, grubym, krótkim włosem.

 

Labradory występują w trzech odmianach barwnych - biszkoptowym, jednolitym czarnym oraz brązowym. Ich sierść nie jest wymagająca, od czasu do czasu można ją przeczesać i wyskubać martwy włos. Labradory mają wodoodporny podszerstek.

 

Labrador retriever – zachowanie i charakter

Labrador retriever to niesamowity pieszczoch. Czworonogi tej rasy są bardzo przywiązane do ludzkiej rodziny i uwielbiają spędzać z nią czas. Labrador retriever lubi zabawę. Dlatego warto wyposażyć go w kilka gadżetów, które urozmaicą mu wolny czas. Ze względu na dużą inteligencję można postawić na zabawki interaktywne, które będą wpływały jednocześnie na kondycję psychiczną i fizyczną. Ze względu na zamiłowanie do ruchu dobrym pomysłem będą zabawki do rzucania.

 

Ogromne pokłady energii i żywiołowość wiąże się z koniecznością zapewnienia psom tej rasy sporej ilości ruchu. W miejscach publicznych najlepiej zakładać im szelki i smycz. Psy tej rasy tolerują inne zwierzęta domowe. Doskonale dogadują się z dziećmi. Są bardzo wyrozumiałe i cierpliwe w kontaktach z nimi, ale nie należy tego nadużywać.

 

Labradory żyją średnio do 15 lat. Bardzo dużą uwagę należy zwracać na ich dietę - mają skłonność do nadmiernego tycia, które znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia dysplazji oraz innych schorzeń układu ruchu.

 

Labrador retriever – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Średnia długość życia labradora retrievera wynosi 10–14 lat. Przedstawiciele tej rasy mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, która doprowadza do problemów z poruszaniem się. Wykazują sporą predyspozycję do skrętu żołądka, wzdęć i tycia. Najlepiej serwować im gotowe karmy wysokiej jakości przeznaczone dla dużych ras lub dla tej konkretnie rasy. Pielęgnacja labradora retrievera jest mało wymagająca. Wystarczy szczotkować go raz w tygodniu. Ważne jest profilaktyczne badanie i regularne czyszczenie uszu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *